3 - 5.04.2019 r. Rekolekcje Wielkopostne

W dniach 3-5 kwietnia odbyły się rekolekcje dla Szkoły Podstawowej w Bninie. Tematem była obecność Ducha Świętego w naszym codziennym życiu. W kościele nauki głosił i prowadził nas przez ten czas ks. Jerzy Szymczak. W czasie trwania rekolekcji braliśmy także udział w warsztatach tanecznych z Lednicy, słuchaliśmy opowieści o życiu zakonnym sióstr Serafitek. Zdobiliśmy świece, wyklejaliśmy chustę św. Weroniki. Oglądaliśmy filmy i braliśmy udział w konkursach interaktywnych.

Na zakończenie rekolekcji wszyscy wzięliśmy udział we Mszy Świętej i Drodze Krzyżowej.

Dziękujemy Panu Bogu za ten czas i prosimy aby wydał dobre owoce w naszym życiu i życiu naszej szkoły.

Składamy podziękowania dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w przeprowadzeniu rekolekcji.

Katecheci.

więcej...

20.03.2019 r. Biblioteka na kółkach

ProjektBiblioteka na kółkach realizowany jest przez bibliotekę szkolną dla uczniów oddziałów I – III. Jest to nowa forma udostępniania zbiorów bibliotecznych. Nauczyciele bibliotekarze udają się do części budynku wyznaczonego dla klas I – III z różnorodnymi, wybranymi propozycjami książkowymi. W tym czasie istnieje również możliwość dokonania zwrotów wcześniej wypożyczonych książek. Akcje odbywają się co najmniej raz w tygodniu.

Dagmara Horodecka


19.03.2019 r. Mega Misja w świetlicy szkolnej!

Projekt edukacyjny „Mega Misja”, który realizuje wraz z dziećmi koordynator Pani Małgorzata Grzelczak przynosi coraz to większe sukcesy! Dzięki zaangażowaniu uczniów na konto szkoły wpłynęły już bardzo wartościowe nagrody: tablet, gry planszowe, książki, artykuły papiernicze. My jednak nie zwalniamy tempa i pracujemy dalej. Mega Misja to program kierowany do świetlic szkolnych. Jego głównym celem jest rozwiązywanie zadań, opis relacji jak one przebiegały i dodawanie zdjęć jak w ich czasie bawiły się dzieci. Zawsze chętni i zmobilizowani staramy się sprostać nowym wyzwaniom i jak widać po zacnych nagrodach, całkiem nieźle nam to wychodzi!

więcej...

15.03.2019 r. Strajk szkolny dla klimatu
Pierwszy szkolny strajk odbył się 14 grudnia podczas Światowej Konferencji Klimatycznej i wówczas w akcji wzięło udział 12 uczniów i 4 nauczycieli. 15 marca w błękitnych bluzach i koszulkach przyszło już 244 uczniów 15 nauczycieli. Celem naszego protestu zapoczątkowanego przez szwedkę - Gretę Tanberg – była dbałość o swoją ekologiczną przyszłość oraz powiedzenie głośnego NIE dla smogu i dymiących kopcących kominów, dla palenia węglem niskiej jakości,
dla palenia śmieci i opon, dla odbierania nam zdrowia.
W ramach szkolnego projektu: przygotowano wystawę promocyjno-informacyjną, rozwieszona na
bramie, drzwiach szkoły i wewnątrz budynku błękitne plakaty informujące o strajku oraz niebieskie balony. W klasach IV-VIII odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone problemom klimatycznym Ziemi ze szczególnym uwzględnieniem smogu. Po zajęciach nasi uczniowie dobrze znają zarówno przyczyny, jak i skutki smogu (spadek odporności, alergie, astma, nowotwory, zawały i udary mózgu). Również szkolna świetlica przygotowała plakat i kolorowanki dotyczące ochrony klimatu. Finałem tego projektu było wspólne zdjęcie najbardziej świadomych i proekologicznie nastawionych uczniów i nauczycieli - błękitnych zwolenników czystego powietrza.
Niestety nadal 36 Polskich miast znajduje się w grupie 50 miast Europy, które mają najsilniej zanieczyszczone powietrze. Jedyną więc szansą, aby ochronić nasze zdrowie i świat przed katastrofą klimatyczną jest podjęcie natychmiastowych działań.Nie za rok albo za pięć, TERAZ !
Nasi uczniowie zdali doskonale egzamin z postawy proekologicznej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!
Organizatorzy projektu - Agnieszka Półchłopek, Aleksandra Bączkowska, Arkadiusz Dobosz,

więcej...

9.03.2019 r. Dzień Talentów i Drzwi Otwarte szkoły!
Celem sobotniego spotkania w murach szkoły była prezentacja działających kół zainteresowań, realizowanych programów oraz bogatej nowej bazy dydaktycznej i infrastrukturalnej szkoły, umożliwienie osobistego kontaktu rodziców i uczniów z nauczycielami i pracownikami szkoły. To również prezentacja umiejętności artystycznych, wokalnych, aktorskich oraz naukowych naszych uczniów, którzy w stworzonych przez szkołę warunkach mogą się dobrze rozwijać. Odwiedzający szkołę goście: rodzice, uczniowie obecni, przyszli oraz absolwenci mogli zobaczyć w auli występ szkolnego zespołu wokalnego Tremolo oraz przedstawienie Mieszkańcy łąki szukają wiosny w wykonaniu koła teatralnego. Nauczyciele wychowania fizycznego na sali gimnastycznej, prowadzili zajęcia rekreacyjno – sportowe, a szefowa kórnickiego sztabu WÓŚP pokazywała, jak udzielać pierwszej pomocy w ramach programu WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” realizowanego od wielu lat w szkole. Na korytarzu przy sali gimnastycznej odbywały się prezentacje zasad gry w szachy i warcaby oraz rozgrywki szachowe.
W budynku głównym na gości w każdej sali lekcyjnej czekali nauczyciele gotowi do rozmów, konsultacji, prezentacji programów, systemu oceniania, warsztatu pracy, tablicy interaktywnej, multi booków, strony internetowej szkoły. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się nowy budynek szkoły, w którym zadomowiły się klasy 0-III. Wychowawcy „zerówek” w swoich jasnych, kolorowych salach przedstawiali program rozwijania dzieci sześcioletnich nagrodzony przez Ministra Edukacji Narodowej, a w przestronnych salach na piętrze nauczyciele prowadzili zajęcia z kodowania i bezwzrokowego pisania na klawiaturze komputera, warsztaty plastyczne, językowe i łamigłówki matematyczne. W starym budynku nauczyciele przygotowali różne warsztaty plastyczne, językowe (polonistyczne oraz w języku niemieckim, angielski i francuskim) matematyczne łamigłówki i quizy. Przygotowano też warsztaty chemiczne, podczas których uczniowie wykonywali kolorowe roztwory, otrzymywali w reakcjach tlen, wodór i dwutlenek węgla. Po raz pierwszy przygotowano warsztaty przyrodnicze, na których uczniowie poznawali tajniki mikroskopowania, oddziaływania magnetycznego i elektrostatycznego, rozpoznawali skały i zastanawiali się jaka siła wciągnie jajko do butelki?. Szkolna biblioteka zapoznawała ze swoimi zasobami. Na holu dolnym swoje punkty konsultacyjne mieli szkolny pedagog i logopeda, którzy prezentowali założenia programu wczesnego wspomagania rozwoju, a także dietetyk i konsultanci medyczni. Tego dnia na szkolnych korytarzach spotkać można było również Białe Damy, które wraz z Dżentelmenami rozdawały przybyłym foldery promocyjne i uśmiechy.
Po zwiedzeniu całej szkoły na chwilę odpoczynku do przestronnej stołówki zapraszała Kawiarenka Rady Rodziców, gdzie przy kawie i smakołykach upieczonych przez mamy i babcie naszych uczniów można było wymienić się wrażeniami, a czasem wspomnieniami.
W taki sposób od lat Szkoła Odkrywców Talentów w Bninie prezentuje osiągnięcia uczniów i własne dokonania.
Wszystkim nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie warsztatów i zajęć,
a rodzicom za upieczenie ciast.

więcej...

8.03.2019 r. Realizacja projektu ,,Celuj empatią w mowę nienawiści. Razem przeciw mobbingowi".

Celem projektu realizowanego 8 marca w szkole było nabywanie przez uczniów umiejętności radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, poznanie pojęć: „agresja” , „przemoc”, „mobbing rówieśniczy” oraz sposobów wyrażania złości i jej zewnętrznych objawów. Uczniowie rozpoznawali uczucia towarzyszące człowiekowi w różnych sytuacjach, wypracowywali sposoby bez siłowego rozwiązywania sytuacji agresywnych i rozładowywania stresów. W ramach projektu w trzech  klasach (4d, 5c,6b) odbyły się dwugodzinne zajęcia prowadzone przez trenerkę p. Izabelę Olszowską ze stowarzyszenia Krokus. Realizując zadania projektowe uczestnicy mieli okazję budowania poczucia własnego bezpieczeństwa w grupie, klasie i szkole.

Organizatorkami projektu były panie Agnieszka Półchłopek i Dagmara Horodecka.

więcej...

22.02.2019 r. Balik karnawałowy 2019

Balik karnawałowy oddziału przedszkolnego oraz klas I-III odbył się w piątek, dn. 22 lutego w trzech turach. Temat przewodni stanowili SUPERBOHATEROWIE. Misja wszystkich dzieci polegała na wypędzeniu nudy z naszej planety, która została ukończona z wynikiem bardzo pozytywnym. Podczas baliku dzieci śpiewały, tańczyły i chętnie wykonywały proponowane przez animatorkę układy choreograficzne do znanych przebojów. Miały również okazję wzięcia udziału w konkursie dotyczącym znajomości ścieżek dźwiękowych pochodzących z bardziej lub mniej znanych bajek. Prawdziwą radość sprawiły wszystkim obecnym wytwarzane przy pomocy specjalnej maszyny bańki mydlane, które przez długi czas unosiły się powietrzu. Wszystkie dzieci zachwycały pięknymi oraz twórczymi przebraniami. Mamy nadzieję, że wszyscy obecni miło spędzili czas i dobrze się bawili.

więcej...

5.02.2019 r. Świetlica szkolna na podium! 

Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyli uczniowie naszej szkoły w konkursie plastycznym „100 lecie Powstania Wielkopolskiego”. W środę 20 lutego w Szkole Podstawowej nr 80 przy ulicy Pogodnej w Poznaniu nastąpiło uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. Trójka uczniów w składzie: Zosia Augustyniak, Karina Mikołajczak, Ula Skwaryło pod opieką nauczyciela – Pani Małgorzaty Grzelczak uczestniczyli w finale konkursu. Była część artystyczna, wystawa wszystkich prac a było ich aż 144, więc tym bardziej cieszy nas sukces 3 miejsca! Zadowoleni i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.


więcej...

14.02.2019 r. Walentynki na języku niemieckim

Walentynki to coroczne święto zakochanych, obchodzone 14 lutego i właśnie z tej okazji uczniowie naszej szkoły z klasy 6a oraz 6b a także z klas siódmych przygotowali piękne prezentacje multimedialne oraz plakaty w j. niemieckim. Uczniowie wyjaśnili: skąd wywodzi się nazwa walentynki? Otóż pochodzi ona od biskupa Walentego, który miał w tym dniu urodziny. Symbolem walentynek jest czerwone serce. Walentynki pochodzą z Niemiec. Do Polski przyszły dopiero w połowie lat 90-ych. Zwyczajem w tym dniu jest: wysyłanie anonimowych listów miłosnych oraz obdarowywania się drobnymi upominkami. W Niemczech tak jak w Polsce prezentem są czerwone róże oraz słodycze w kształcie serca.

Z okazji Walentynek życzymy wszystkim dużo miłości w tym dniu a także każdego innego dnia!!!

Opracowała: Paulina Tórz

więcej...

29.01.2019 r. NOWA PRACOWNIA BIOLOGICZNO-CHEMICZNA

Od drugiego semestru sala biologiczno-chemiczna zmieniła swoje miejsce, wystrój i wzbogaciła się o kolejne pomoce – sprzęt laboratoryjny, mikroskopy i modele organów roślinnych i narządów człowieka.
Na lekcji chemii w nowym miejscu i nową energią uczniowie klasy VIIIa badali właściwości alkoholi – metanolu, etanoli, propanolu i glicerolu.
Swoje obserwacje zapisywali na kartach doświadczeń laboratoryjnych.
Jak widać poprzez eksperymenty łatwiej zrozumieć chemiczne zawiłości i budzić zainteresowania naukowe.
Kto wie, może w tej grupie mamy przyszłego chemika?


więcej...

18.12.2018 r. Europejski Wieczorek Językowy.

Dnia 18 grudnia 2018 roku odbył się po raz drugi w naszej szkole „Europejski wieczorek językowy” o tematyce bożonarodzeniowej. Uczniowie z klas 4-6 naszej szkoły wraz z nauczycielami języków obcych spotkali się, by zapoznać się z tradycjami obchodzenia świąt Bożego Narodzenia we Francji , Niemczech i Wielkiej Brytanii a przy okazji utrwalić słownictwo związane ze świętami, a także nauczyć się prawidłowych relacji i współpracy między uczniami różnych klas.

Po uroczystym powitaniu wszystkich zebranych nauczyciele zaprosili uczniów do udziału w koncercie kolęd obcojęzycznych. Uczniowie wraz z pomocą projektora multimedialnego chętnie śpiewali znane kolędy jak np. „Cicha noc”: w j.angielskim „Sillent night” w j,niemieckim „Stille Nacht” i w j.francuskim „Doucenuit” . Następnie p. Agnieszka Chmura i Anna Richter opowiedziała jak wyglądają święta w Anglii, p. Agnieszka Rzońca-Tomczak przedstawiła tradycje związane z Bożym Narodzeniem we Francji a p. PaulinaTórzprzypomniała niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe jak np. znane na całym świecie ubieranie choinki, które wywodzi się właśnie z Niemiec.

Po krótkim przedstawieniu tradycji związanych z Bożym Narodzeniem w naszych domach i u naszych zachodnich sąsiadów uczniowie zostali podzieleni na pięć 5-osobowych grup i przystąpili do wykonywania zadań związanych z tematyką bożonarodzeniową.

Uczniowie brali też udział w interaktywnej grze Kahoot, której zadaniem było udzielenie poprawnej odpowiedzi związanej z tradycjami bożonarodzeniowymi w Anglii, Niemczech i Francji (np. Jaka jest tradycyjna wigilijna potrawa we Francji? Czy Święty Mikołaj wchodzi w Anglii przez drzwi? Czy zwyczaj ubierania choinki wywodzi się z Niemiec, Anglii czy Francji? Itd.) Innym wyzwaniem językowym jak i pobudzającym kreatywność było stworzenie kartek bożonarodzeniowych w j. obcych. Uczniowie otrzymali wydrukowane kartki z życzeniami w j. obcych oraz kolorowe kartki, dziurkacze, kleje, flamastry itd. Zadanie polegało na stworzeniu pięknej kartki świątecznej. Każda grupa wykazała się wielką pomysłowością stąd wszystkie katki były bardzo ciekawe i oryginalne.

Na zakończenie uczniowie składali sobie życzenia wraz z nauczycielami w j.angielskim, francuskim i niemieckim (np. Marry Christmas, Joyeux Noël, Schӧne Weihnachten).

Paulina Tórz

więcej...

14.12.2018 r. Wycieczka do Poczdamu

Dnia 14 grudnia uczniowie naszej szkoły z klas szóstych, siódmych i ósmych brali udział w wycieczce szkolnej do Niemiec. Celem podróży był jarmark świąteczny, tzw. Weihnachtsmarkt w Poczdamie. Wcześniej jednak uczniowie mieli możliwość obejrzeć wiele ciekawych miejsc, jak np. Biosferę.Jest to wspaniały ogród botaniczny, z wiernie odtworzonym klimatem lasów tropikalnych. Biosferę mieści w sobie 20.000 roślin i ponad 100 gatunków zwierząt! Oprócz gadów i płazów można również udać się do „motylarni” lub do „Aqasphare”,wystawy zawierającej wiele interesujących informacji o przyrodzie mórz tropikalnych.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie Parku Sanssoucci, zespołu pałacowo-parkowego powstałego w XVIII wieku za rządów Fryderyka Wielkiego. Nasz przewodnik Pan Andrzej opowiadał ciekawe historie i anegdoty.

Na samym końcu wszyscy uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć niemiecki jarmark świąteczny: Weihnachtsmarkt. Był czas na pieczone kiełbaski (Bratwurst) albo inne słodkości. Był również czas na małe zakupy i pamiątki.

więcej...

14.12.2018 r. SUKCES NA GALI FINAŁOWEJ PROJEKTU – KONKURSU:
DRZEWO FRANCISZKA
organizowanego przez Fundację Zakłady Kórnickie

Podczas gali finałowej projektu, która odbyła się 14 grudnia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, zespół uczniów z kl. VIa w składzie: Zosia Grześkowiak, Nina Wasiluk, Paweł Hładyszewski i Michał Niemier, za przygotowaną prezentację proekologicznych działań zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii.
Opiekunkami zespołu były panie Agnieszka Półchłopek i Paulina Przybylska. W projekcie wzięło udział 120 zespołów z 43 szkół powiatu poznańskiego.
Jego celem była promocja wiedzy ekologicznej i przyrodniczej, uświadamianie roli i potrzeby ochrony drzewostanu, zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska oraz promowanie postaw proekologicznych.
Z naszej szkoły w projekcie uczestniczyły dwa zespoły z kl. VIa i VIIIb. Głównym zadaniem zespołów było posadzenie drzewa – klonu jesionolistnego – oraz udział w działaniach propagujących idee konkursu.
Klasa VIa w trakcie trwania projektu uczestniczyła w zajęciach zielonej szkoły w Łysym Młynie, a razem z zespołem klasy VIIIb w akcji Sprzątania Świata, podczas której zbierali stare telefony komórkowe, uczestniczyli w biciu rekordu w jednoczesnym zebraniu się osób propagujących selektywną zbiórkę odpadów, warsztatach ekologicznych. Pozyskaną wiedzę przekładali na swoje działania w domu i okolicy oraz edukację domowników i rówieśników. Promocji projektu służył również prezentowany w Kórniczaninie artykuł o zajęciach w Łysym Młynie.
Nasi laureaci otrzymali cenne nagrody (w tym kamery) ufundowane przez organizatora.
Nagrodzona prezentacja.

więcej...

14.12.2018 r. Strajk dla klimatu

Może słyszeliście o Grecie Thunberg?

Super nastolatce, która podjęła decyzję, by w piątki strajkować dla klimatu, ponieważ politycy, nie podejmując działań, by chronić klimat, niszczą przyszłość jej i jej rówieśników.
Dzięki Grecie, młode osoby z całego świata, zainspirowane jej postawą, utworzyły ruch Fridays for Future i na różny sposób w piątki organizują protesty, by przypomnieć, że od decyzji polityków zależy ich przyszłość!
Młodzież zgłasza swoje wydarzenia na stronie internetowej https://cop24climatestrike.com/ i tweetuje relacje ze swoich działań.

Obecnie w Polsce, w Katowicach trwa COP24 - czyli Szczyt Klimatyczny ONZ, podczas którego reprezentanci i reprezentantki państw z całego świata ustalają tzw. Rule Book, czyli dokument będący zbiorem zasad i działań mówiących o tym, jak uchronić nas przed zbliżającą się katastrofą klimatyczną.

W najbliższy piątek - 14 grudnia – Greta ponownie organizuje protest.
Solidaryzując się z Gretą w działaniach na rzecz klimatu w piątek założyliśmy niebieskie koszulki i bluzy, aby wyrazić nasze poparcie dla działań na rzecz poprawy klimatu naszej wspólnej planety Ziemi.

więcej...

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pharetra dapibus pharetra. Donec interdum eros eu turpis pharetra et hendrerit est ornare. Etiam eu nulla sapien. Nullam ultricies posuere nunc, eget mollis nulla malesuada quis.

25.11.2018 r. Konkurs plastyczny "Familienbaum" 

dla klas 4-8 z j. niemieckiego na najpiękniejszy plakat z drzewem genealogicznym został właśnie zakończony. Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie dostarczono bardzo dużo plakatów z pięknymi drzewami genealogicznymi !!! Wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Jednak można było wybrać tylko 3 najlepsze prace. Do grona laureatów należą: Aleksandra Gnyś ( klasa 6b) 1 miejsce, Paulina Przybylska (kl.8b) 2 m-ce oraz Marta Wlazła (kl.6b) 3 m-ce. Oprócz tego wyróżniona została praca: Jana Konatkowskiego z klasy 4e. 

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału i zapraszamy do kolejnych"polsko-niemieckich" konkursów.

Finałowe prace wiszą w holu naszej szkoły. Pozostałe prace można obejrzeć w foto-galerii.

więcej...

22 - 23 .11.2018 r. Szkolne Dni Nauki 2-23 - Chemia, Biologia, Geografia.
Celem projektu było popularyzowanie wiedzy z zakresu nauk chemicznych, biologicznych i geograficznych wśród młodzieży, kształtowanie postawy naukowej i naukowego myślenia oraz wdrażanie do uczenia się przez całe życie.
W ramach Dnia Chemii 22 listopada uczniowie pod okiem toruńskich chemików z Centrum Chemii w Małej Skali wykonywali liczne doświadczenia dotyczące różnych typów reakcji, właściwości oraz otrzymywania zasad, soli, tlenu i wodoru, badali właściwości mieszanin i poznawali sposoby ich rozdzielania. Doświadczenia były dedykowane oddzielnie uczniom klas VI, VII i VIII, którzy wykonywali je w parach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Finałem chemicznego dnia były ekscytujące pokazy w auli. Zgromadzeni uczniowie oglądali spalanie mieszanin tlenu i wodoru oraz wodoru i powietrza, spalanie alkoholu, jak również barwne właściwości soli i estrów.
W ramach kolejnego dnia – Dnia Biologii i Geografii – uczniowie klas siódmych zostali zaproszenia na Wydział Biologii UAM w Poznaniu, gdzie uczestniczyli w zajęciach z antropologii oraz spirologii. Na warsztatach antropologicznych poznawali sposoby identyfikacji płci, wieku, różnych chorób i urazów na podstawie kości czaszki, kończyn oraz miednicy. Podczas zajęć ze spirologii dokładnie poznali budowę i funkcję układu oddechowego człowieka, mechanizm wymiany gazowej oraz sprawdzali doświadczalnie wydolność oddechową własnych płuc. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiły unikatowe zbiory roślin i zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych, a szczególnie gabloty z owadami podarowane przez Arkadego Fiedlera.
Kolejnym miejscem naszej wizyty był Wydział Geografii, gdzie uczniowie zwiedzili Lapidarium z głazami narzutowymi, skałami bazaltowymi i granitowymi. Następnie w Muzeum Geologicznym mogli zobaczyć bogatą kolekcję zebranych minerałów oraz największych meteorytów żelaznych. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wirtualna multimedialna prezentacja, pokazująca początki osadnictwa na naszych terenach, moment upadku meteorytu oraz procesy zachodzące w okolicy związane z zarastaniem powstałych kraterów. Jakiej wielkości i głębokości mogły być kratery meteorytowe, wszyscy mogli się przekonać osobiście podczas spaceru po Rezerwacie Meteorytów Morasko.
Kolejne zajęcia dotyczyły wykorzystania dronów do badań geologicznych, geograficznych, inżynieryjnych, poszukiwawczych. Młodzi przyrodnicy poznali elementy budowy tych maszyn, samodzielnie ćwiczyli ich pilotowanie oraz w wirtualnych goglach mieli okazję widzieć i poczuć się jak za sterami drona. W tych konkurencjach bezapelacyjnie prym wiedli chłopcy.
Ostatnie warsztaty pozwoliły odkryć różnorodności organizmów występujących w mchach.
Korzystając z hodowli torfowców, uczniowie wykonywali preparaty mikroskopowe, prowadzili obserwacje mikroorganizmów i rozpoznawali je. Kolejna grupa obserwowała i rozpoznawała ochotkowate - owady podobne do komarów z tym, że nie kłujące - oraz pyłki różnych gatunków roślin.
Pełni naukowych wrażeń, z mocnym postanowieniem, że kiedyś tu powrócą w charakterze studentów, uczniowie pożegnali gościnne Wydziały Biologii i Geografii UAM w Poznaniu.
Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu, a szczególnie p. dr Ilonie Potockiej, serdeczne podziękowania składają uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku oraz organizatorki Szkolnych Dni Nauki.
Agnieszka Półchłopek i Aleksandra Bączkowska

więcej...

21.11.2018 r. Tydzień Edukacji Globalnej - cel 13: Akcja klimatyczna

W ramach w/w tygodnia w klasie IVb na lekcji przyrody zostały przeprowadzone zajęcia zatytułowane: „Co mogę zrobić, aby chronić naszą Ziemię?”. Zadaniem uczniów było wspólne wykonanie plakatu obrazującego działania, które przyczyniają się do ochrony naszej planety. Uczniowie wraz z nauczycielem omawiali każde zaproponowane działanie argumentując jego znaczącą rolę w procesie ochrony Ziemi. Uczniowie zwrócili uwagę przede wszystkim na: segregację śmieci, używanie toreb wielokrotnego użytku,oszczędzanie wody, energii, poruszanie się w miarę możliwości komunikacją miejską, rowerem lub pieszo, przekazywanie innym zbędnych ubrań i zabawek oraz używanie w miarę możliwości dwóch stron kartki papieru. 

Przygotowany plakat został umieszczony na wystawie szkolnej stworzonej przez prace uczniów wykonane w ramach w/w Tygodnia Edukacji Globalnej.

Zajęcia prowadziła Paulina Przybylska

więcej...

więcej zdjęć tutaj

21.11.2018 r.  25 rocznica podpisania przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka była okazją do realizacji celu 16 – Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.
Głównymi obszarami działalności Konwencji podpisanej przez 47 państw są: przestrzeganie i rozwój praw człowieka i podstawowych wolności, zasad demokracji i rządów prawa, a także współpraca w sprawach prawnych, kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i naukowych.
W ramach realizacji tej części projektu odbyła się prelekcja pt.: „O ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w kontekście Iranu oraz Polskich uchodźców”.
Prelekcję prowadził znany podróżnik i fotografik pan Tomasz Siuda, który zaprosił naszych uczniów w podróż do Iranu. Rozpoczął od historii Polaków, którzy podczas II Wojny Światowej wyniszczeni życiem w gułagach dawnego Związku Radzieckiego, zostali przyjęci przez Iran.
Ponad 120 tysięcy naszych rodaków znalazło w tym kraju schronienie, żywność, opiekę medyczną i godne, bezpieczne życie. Na wymownych zdjęciach uczniowie widzieli Polaków – dzieci i całe rodziny żyjące wśród Irańczyków, pamiątki z tamtych czasów, Irańczyków świadków dawnej historii, zadbane cmentarze, na których spoczywają Polacy.
Opowieść z pięknymi zdjęciami w tle przeniosła nas w lata współczesnego Iranu – państwa totalitarnego, w którym prawa człowieka nie obowiązują. Szczególnie w trudnej sytuacji znajdują się tam kobiety. Z opowieści i doświadczeń naszego gościa wynikało jednak, że Irańczycy mają świadomość braku wolności i tęsknią za nią. Młodzi ludzie próbują żyć normalnie, choć mają coraz bardziej ograniczony dostęp do informacji – Internetu (Facebook został ostatnio zlikwidowany), a za liczne przewinienia grozi kara śmierci.
Nasz gość pozostawił nam czasowo własne prace fotograficzne w formie wystawy. Można je zobaczyć w wejściu do szkoły.
Spotkanie zorganizowały p. A. Półchłopek i D. Horodecka

więcej...

więcej zdjęć tutaj

21.11.2018 r. Konkurs ,,Jesień w obiektywie"

Konkurs fotograficzny „Jesień w obiektywie” dobiegł końca. Jesteśmy miło zaskoczeni ilością zdjęć, które uczniowie dostarczyli w tym roku. Było ich prawie 50! Co sprawiło nie lada kłopot w wyborze. Obrady komisji w składzie: Małgorzata Grzelczak, Agnieszka Szary, Arleta Kardasz były tak różne i burzliwe, że o pomoc poproszono profesjonalnego fotografa Pana Elizeusza Cieślika, który swoim fachowym okiem pomógł nam w tym jakże trudnym wyborze. Konkurs podzielono na dwie kategorie wiekowe klas I-III i IV - VIII. I miejsce w klasach młodszych zdobyła Łucja Matusiewicz z klasy Ia, II - Julka Nowaczyk również z klasy Ia, a na trzecim miejscu uplasował się Bartek Bąkowski. Podium w kategorii klas IV - VIII zdobyli: Tymon Wojno, Anna Krawczyk i Dawid Rzepecki. Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim uczestnikom za zainteresowanie konkursem fotograficznym, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Organizator konkursu: Małgorzata Grzelczak

więcej...

20.11.2018 r. Tydzień Edukacji Globalnej w kl. Ia
Poniżej na zdjęciach pokazujemy pracę i jej efekty uczniów klasy Ia na temat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka widzianej oczami siedmiolatka. Powstały piękne plakaty, które można było zobaczyć w holu szkoły.
Zajęcia prowadziła I. Biernacka i K. Koperska

więcej zdjęć tutaj

więcej zdjęć tutaj

19 – 23.11.2018 r TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ
pod hasłem:
Cele zrównoważonego rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata

Edukacja Globalna ma do zrealizowania do 2030 roku 17 celów.
W tym roku nasza szkoła jako Lider Edukacji Globalnej realizowała trzy spośród nich:
Cel 4. Jakościowa edukacje, czyli edukacja na wysokim poziomie ze szczególnym uwzględnieniem nauk przyrodniczych.
Cel 13. Akcja klimatyczna, czyli pilne podjęcie działań mających na celu zahamowanie zmian klimatycznych i przeciwdziałanie ich skutkom.
Cel 16. Pokój, sprawiedliwość, silne instytucje, czyli promowanie pokojowych społeczeństw i zrównoważonego rozwoju, zapewnienie wszystkim ludziom jednakowych szans i sprawiedliwego traktowania, budowanie efektywnych, odpowiedzialnych instytucji wszystkich szczebli
Projekt był przygotowany z rozmachem – (pobierz harmonogram) we współpracy z instytucjami zewnętrznymi oraz wieloma nauczycielami naszej szkoły.
19.11.2018 r warsztaty ekologiczne – realizowały cel 13 „Akcja Klimatyczna”,
propagowały działania chroniące środowisko naturalne, pogłębiały wiedzę oraz prawidłowe zachowania dotyczące segregacji odpadów i recyklingu.
Warsztaty dla klas IIc, III, Vb oraz VIa prowadziła edukatorka p. Kornelia Cypryjańska z Wrocławia. W trakcie zajęć omawiano zagadnienia dotyczące segregacji odpadów i recyklingu, świadomości konsumenckiej, zrównoważonego rozwoju, szkodliwości mikroplastiku oraz Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci.
Uczestnicy mówili o segregacji odpadów typowych (szkło białe i kolorowe, papier, plastik i bio-odpady) oraz problematycznych – leków, baterii, żarówek, opakowań wielowarstwowych. Segregację śmieci ćwiczyli na różne sposoby, grając w gry edukacyjne, zbierając na czas nakrętki z odpowiednim logo, twórczo malując własne torby na zakupy.
Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali do swoich sal lekcyjnych kolorowe pojemniki do segregacji papieru, tworzyw i szkła, zgniatarkę do plastikowych butelek oraz pojemnik na zużyte baterie z miernikiem poziomu energii. Wychodzili zadowoleni z zajęć z własnymi kolorowymi torbami na zakupy i ostrzarkami w kolorach pojemników do segregacji.
Na zajęciach gościliśmy pana Sławomira Zakrzewskiego i Krzysztofa Ratajczaka z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa naszej gminy.

więcej...

9.11.2018 r. Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Podsumowanie projektu ,,Niepodległa".

Tak jak cała Polska, również społeczność SP nr 2 uczciła 100 lat odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, realizując projekt „100 lat Niepodległej”. Projekt zakładał realizację różnych działań, które miały przybliżyć uczniom historię utraty i odzyskania niepodległości przez Polskę oraz rozwijać ich postawy patriotyczne oraz wzmacniać poczucie dumy i tożsamości narodowej. W czasie jego trwania wychowawcy przeprowadzili lekcje poświęcone procesowi odzyskiwania niepodległości przez Polskę oraz historii naszych narodowych symboli. Wielu uczniów wzięło udział w tematycznych konkursach i zabawach, które wymagały od nich wykazania się znajomością faktów historycznych, umiejętnością posługiwania się technologiami komunikacyjnymi i informacyjnymi (konkurs na prezentację multimedialną, zabawa z kodami QR, internetowy konkurs historyczny), pomysłowością (konkurs na projekt znaczka lub medalu) oraz umiejętnościami plastycznymi (konkurs na plakat niepodległościowy). Ci, którzy nie czuli potrzeby rywalizacji mogli wraz z nauczycielami pojechać do kina na projekcję filmu „Dywizjon 303 – historia prawdziwa”. Na łamach „Teofilki” czyli gazetki szkolnej ukazał się „Niezbędnik Niepodległościowy”, który zawierał podstawowe informacje historyczne związane z obchodzoną rocznicą, zaś cała szkoła za sprawą prac uczniów rozkwitła biało – czerwono. Wszyscy uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział w konkursie na znajomość naszego hymnu. Finał miesięcznego projektu nastąpił podczas uroczystego apelu 9 listopada. Najważniejszym momentem uroczystości było o godzinie 11.11 odśpiewanie, wraz z całą Polską, Mazurka Dąbrowskiego. Apelowi towarzyszył chór szkolny, który wykonał pieśni „Idą leśni” i „O mój rozmarynie”. Odśpiewanie przez wszystkich zebranych „Roty” zakończyło uroczystość oraz obchody jubileuszu stulecia odrodzenia państwa polskiego w naszej szkole.

więcej...

31.10.2018 r. - Bal Wszystkich Świętych

Dnia 31 października odbył się w naszej szkole bal Wszystkich Świętych. Rozpoczęliśmy go różańcem w kościele, następnie w barwnym pochodzie poprzebierani za świętych i aniołki przeszliśmy do szkoły. Tu odbyły się konkursy z wiedzy o świętych, tańce, gry i zabawy. Radości nie było końca. W ten sposób chcieliśmy zaznaczyć naszą łączność z niebem i Kościołem. Bardzo dziękujemy za pomoc paniom nauczycielkom i rodzicom. Katecheci. 

26.10.2018 r. Podaj łapę przyjacielu!

Pod tym hasłem w dniu 26 października zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 2 siedemnasty finał projektu z okazji Tygodnia Opieki nad Zwierzętami.
Finał został poprzedzony charytatywną zbiórką darów dla psów i kotów - podopiecznych zaprzyjaźnionego ze szkołą Schroniska dla Zwierząt w Gaju.
Celem akcji była nie tylko zbiórka karmy, koców, środków opatrunkowych dla psów i kotów niechcianych przez właścicieli, ale również wzrost odpowiedzialności za los wszystkich zwierząt, które pozostają w naszym otoczeniu.
W realizację tegorocznej edycji włączyła się również szkolna świetlica, która zrealizowała projekt pt.: „Tydzień pod psem” zakończony konkursem plastycznym.
Nasi uczniowie od lat wykazują się wrażliwością na niedolę zwierząt trafiających do schroniska, o czym świadczą ilości zbieranych darów. Tegoroczne dary, w trakcie finałowego spotkania, dzieci przekazały pracownikom schroniska razem z najlepszymi konkursowymi pracami plastycznymi przeznaczonymi na aukcję. Uroczystość uświetniła obecność grupy policjantów – przewodników psów służbowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – którzy zaprezentowali umiejętności swoich podopiecznych. Policyjne psy na szkolnym boisku poszukiwały niebezpiecznych substancji, demonstrowały atak na osobę ściganą oraz kunszt wyszkolenia i współpracy z człowiekiem. Policjanci przedstawili również zasady bezpiecznego zachowania podczas kontaktu z nieznanymi psami.
Naszych gości uczniowie żegnali gromkimi brawami i zaproszeniem na kolejne spotkanie. Pozostaje więc mieć nadzieję, że twierdzenie „Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt” w przypadku działań naszych uczniów jest prawdziwe.
Wszystkim darczyńcom serdeczne podziękowania składają pracownicy Schroniska dla Zwierząt w Gaju oraz organizatorka akcji Agnieszka Półchłopek

więcej...

16.10.2018 r. REKORD ŚWIATA W RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO-ODDECHOWEJ

16 października kolejny raz zorganizowaliśmy akcję bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób, na jak największej ilości fantomów.
Tradycyjnie ogólnopolską akcję organizowała i koordynowała Fundacja WOŚP, w ramach programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” oraz obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”.
Celem akcji było wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, niwelowanie strachu i oporu przed podjęciem resuscytacji oraz ustanowienie rekordu w jednoczesnym jej prowadzeniu.
W auli szkoły uczestnicy zostali powitani i zaproszeni przez Jurka Owsiaka do wspólnego udziału w tym wydarzeniu. Następnie omówiono zasady bicia rekordu i dokładnie o godzinie 12.00 w całej Polsce rozpoczęto akcję.
W naszej szkolnej akcji uczestniczyło 108 uczniów z klas czwartych i szóstych, 9 nauczycieli, pielęgniarka oraz wyjątkowi goście – przedstawiciele kórnickiego sztabu Fundacji WOŚP – pani Krystyna Janicka oraz Adam Janicki z Pokojowego Patrolu. Nasi goście z uznaniem obserwowali uczniów w działaniu oraz sami zaangażowali się w ustanowienie kolejnego rekordu. Zgodnie z regulaminem w godzinach 12.00 - 12.30 na 5 fantomach wykonano 344 resuscytacje. W ten sposób jeden uczestnik średnio wykonał 3,19 resuscytacji. Ten wynik świadczy o tym, że swój ubiegłoroczny szkolny rekord poprawiliśmy o 0,94.
Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki ogólnopolskie. Mamy nadzieję, że wszystkim uczestnikom akcji poszło tak dobrze, jak nam.
Naszym miłym gościom, uczniom oraz nauczycielom dziękujemy za udział
i zaangażowanie.
Agnieszka Półchłopek, Małgorzata Iszkuło
i Dawid Mroziński - organizatorzy szkolnej akcji

więcej...

10.10.2018 r. - Święto Drzewa pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2

Święto poświęcone jest ochronie klimatu, wpływie człowieka na zmiany klimatu,

a także roli drzew w łagodzeniu skutków tych zmian. Ma zachęcać do podejmowania działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne.

Postępujące zmiany klimatu wpływają na wszystkie części naszego globu – polarne lodowce topnieją, poziom mórz wzrasta. W niektórych miejscach ekstremalne zjawiska pogodowe i opady deszczu nasilają się, w innych rosną fale upałów i susz. Zjawiska te mają bezpośredni wpływ na nasze życie, zdrowie, gospodarkę.
Są zagrożeniem dla zachowania różnorodności biologicznej.
Średnio typowe drzewo pochłania 1 tonę CO2 na każdy m3 przyrostu
i produkuje przy tym 727 kg tlenu.

Kilka dni temu uczniowie kl. VIa i VIIIb posadzili
2 drzewa – klony jesionolistne – wpisując się w ten sposób w realizację celów Święta Drzewa.
Klony jesionolistne posadzono w OEL Łysy Młyn (uczniowie kl. VIa) oraz w szkole obok sali gimnastycznej (uczniowie kl. VIIIb).

Organizatorki akcji sadzenia drzew:
Agnieszka Półchłopek i Aleksandra Bączkowska


więcej...

5.10.2018 r. - Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Wpisani w historię".

5 października odbył się XVIII powiatowy konkurs recytatorski "Wpisani w historię" z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym roku uczniowie musieli zmierzyć się z poezją patriotyczną. Całe wydarzenie zostało podzielone na trzy grupy: klasy I-III, IV-VI i VII - VIII. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Zofia Augustyniak z klasy III, Helena Małecka z klasy II c, Tymon Pioterek z klasy Ia, Zofia Połajdowicz z klasy IVE, Maria Świergiel z klasy IVE oraz Julia Wojtaszyk z klasy VIIB i Paulina Bukczyńska z klasy VIIIB. Uczestnicy musieli zaprezentować wybrany wiersz maksymalnie w ciągu 5 minut, a następnie byli oceniani przez jury.

Zofia Augustyniak z klasy III zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast Zofia Połajdowicz otrzymała wyróżnienie. 10 listopada 2018r. odbędzie się konkurs laureatów, gdzie zaprezentują się po raz kolejny. Serdecznie gratulujemy!

M. Grzybek

 5.10.2018 r. „Zielona Szkoła” w Łysym Młynie, czyli drzewa, ptaki i woda.

5 października zorganizowano zajęcia zielonej szkoły dla uczniów kl. VIa w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” należącym do Nadleśnictwa Łopuchówko. Celem zajęć było utrwalenie i poszerzenie wiadomości przyrodniczych, doskonalenie umiejętności prowadzenia obserwacji przez mikroskop, binokular i lornetkę, kształcenie naukowego myślenia, wnioskowania i współpracy w grupie.
W ośrodku edukacyjnym uczniowie realizowali również projekt ekologiczny pt.: „Drzewo Franciszka” związany z Dniem Drzewa. W związku z Europejskimi Dniami Ptaków młodzi przyrodnicy rozpoznawali ptaki lęgowe odlatujące od nas na zimę oraz zbijali budki lęgowe dla skrzydlatych przyjaciół. W grupach rozpoznawali gatunki drzew, badali właściwości różnych rodzajów drewna, wykrywali odczyny substancji oraz składniki pokarmowe.Poznawali również mieszkańców lasów, a szczególnie owady, ptaki i ssaki. Ważną częścią zajęć było poznanie przystosowań ptaków do lotu, budowy i rodzajów piór oraz obserwacje piór pod binokularami. Uczniowie oglądali rozwój owadów oraz samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe ze skórki cebuli podbarwione jodyną. Sprawdzali w ten sposób znajomość budowy komórki roślinnej. Za sprawne i poprawne wykonanie zadań uczniowie zdobywali punkty – cukierki.
Po zakończeniu zajęć w budynku ośrodka wszyscy ruszyli na ścieżkę przyrodniczą z lornetkami i kartami pracy, gdzie indywidualnie poszukiwali odpowiedzi na liczne pytania dotyczące wody, jej krążenia, rodzajów, organizmów wodnych związanych ze tym środowiskiem. Ostatnim zadaniem było prawidłowe posadzenie drzewa – klonu jesionolistnego – w ramach projektu Drzewo Franciszka. Jak wiadomo św. Franciszek jest patronem ekologów, za życia uwielbiał ptaki i kontakt z natura, stąd też wzięła się nazwa projektu i idea sadzenia drzew.
Na zakończenie spotkania z przyrodą zwycięska drużyna otrzymała nagrodę specjalną tematycznie związaną z zajęciami – ptasie mleczko.
Zajęcia prowadziły panie Agnieszka Półchłopek i Karolina Prange (edukatorka ośrodka) we współpracy p. Pauliną Przybylską.

więcej...

4.10.2018 r. Tydzień obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - wizyta w Izbie Pamiątek Regionalnych

4 października uczniowie klas czwartych i piątych udali się do Izby Pamiątek Regionalnych w celu zapoznania się z wystawą, która została przygotowana z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Duże zainteresowanie wzbudziła fotografia organizacji „Sokół” z 1914r., której członkami byli mieszkańcy Kórnika. Wśród grupy sfotografowanych osób znajdował się również Sylwester Gawrych, dzięki któremu została utworzona Kompania Bnińska. Kolejnym interesującym eksponatem była także inna fotografia, przedstawiająca żołnierzy Kompanii Kórnickiej i II Plutonu Bnińskiego pod oficyną w Łomnicy. Żołnierze ci byli uczestnikami toczącej się tam bitwy. Mężczyźni, którzy polegli w walce zostali pochowani we wspólnej mogile na cmentarzu w Bninie.

Informacji o eksponatach w Izbie Pamiątek Regionalnych udzielił kustosz pan dr Kazimierz Krawiarz. Opowiedział również o losach toczących się walk powstańczych oraz u dziale w nich mieszkańców Kórnika. Wizyta w izbie wzbogaciła wiedzę uczniów oraz utwierdziła ich w przekonaniu, że jesteśmy zobowiązani do poznawania historii regionu. Jest ona ciekawa i ważna, bo tworzona była przez członków ich rodzin lub osoby z sąsiedztwa.

więcej...

2.10.2018 r. Tydzień obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Wycieczka do Lusowa.

W ramach Tygodnia obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 2 października odbyła się wycieczka klas siódmych do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Uczniowie zwiedzając muzeum z przewodnikiem, dokładnie prześledzili genezę, przebieg i skutki powstania. Duże ich zainteresowanie wzbudziła broń powstańców i umundurowanie. Jedna z sal muzeum została poświęcona córkom generała Józefa Dowbora Muśnickiego, drugiego przywódcy powstania. Niestety, ich los był tragiczny. Pierwsza z nich, Agnieszka, podczas II wojnyświatowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Została aresztowana i zamordowana przez Niemców w Palmirach. Druga, Janina, również brała udział w walkach w czasie II wojny światowej. Była pilotem samolotów, dostała się do niewoli sowieckiej i jako jedyna kobieta zginęła w Katyniu.

Wycieczka dostarczyła uczniom wiele wrażeń, a tak bliskie spotkanie z historią na pewno na długo utrwali pozyskane wiadomości.

więcej...

1.10.2018 r. Tydzień obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.Spotkanie nt. udziału Kompani Bnińskiej w Powstaniu Wlkp.

Od 1 do 5 października w naszej szkole trwał Tydzień obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tych dniach uczniowie uczestniczyli w wycieczkach, wykładach, wykonywali prace plastyczne, brali udział w grywalizacji. Celem wszystkich działań było popularyzowanie wiedzy związanej z Powstaniem Wielkopolskim. Wprowadzeniem w tematykę Powstania Wielkopolskiego były dwa wykłady dla klas siódmych i ósmych.

Pierwszy został wygłoszony przez dr. Kazimierza Krawiarza, kustosza Izby Pamiątek Regionalnych w Bninie i dotyczył Kompanii Bnińskiej w Powstaniu Wielkopolskim.

Formowanie się tej jednostki zostało poprzedzone wnikliwym omówieniem jego genezy. Dr Krawiarz nawiązał do obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego i działalności Naczelnej Rady Ludowej. Dr Kazimierz Krawiarz wyraźnie podkreślił również znaczenie powstania Kompanii Bnińskiej, która zorganizowana i dowodzona przez Sylwestra Gawrycha, brała udział w walce pod Łomnicą.

Tematykę wojskowości kontynuował na drugim wykładzie pan rotmistrz Włodzimierz Rocławski, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego, który opowiedział o roli koni w walkach powstańczych. Omówił umundurowanie wojsk na przestrzeni wieków oraz opowiedział o eksponatach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Duże zainteresowanie wzbudził mundur gościa i przyniesiona przez niego szabla.

więcej...

28.09.2018 r. Profilaktyka chorób nowotworowych – prelekcja

28 września dla uczniów klas ósmych zorganizowano prelekcję na temat profilaktyki zakażeń wirusem HPV – wirusem brodawczaka ludzkiego.

Za odkrycie tego wirusa w 2008 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymał prof. Harald zur Hausen. Dzięki jego odkryciu została również wyprodukowana skuteczna szczepionka przeciwko temu wirusowi, a tym samym przeciwko jednemu z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet – nowotworowi szyjki macicy.
Uczniowie poznali drogi zakażenia wirusem oraz warunki bezpłatnego szczepienia refundowanego przez Województwo Wielkopolskie, a wykonywanego przez Przychodnię Edictum w Poznaniu.
Prelekcję prowadziła p. Aleksandra Chęcińska.

27.09.2018 r. - Klasy Vcd zwiedzają Kórnik

Dnia 27 września 2018roku klasy 5c i 5d wybrały się na spacer po Kórniku. Przewodnikiem wycieczki był pan Marek Kaczmarek, przewodnik i pilot wycieczek miejskich i terenowych.

Pan Marek zaprowadził uczniów w wiele ciekawych miejsc i opowiedział tez wiele ciekawych historii.

Spacer uczniowie zaczęli od promenady im. Wisławy Szymborskiej, gdzie obejrzeli znana wszystkim "ławeczkę Wisławy Szymborskiej" i wysłuchali ciekawych opowieści z życia poetki. Następnie uczniowie mogli obejrzeć pozostałości po synagodze żydowskiej.

Dziś o istnieniu synagogi przypomina pasaż, którym niegdyś Żydzi przechodzili z rynku na modlitwy potocznie zwany „Uchem Igielnym”. Nad wejściem zachował się napis w języku hebrajskim i niemieckim„Oto jest brama Odwiecznego, wchodzą tędy sprawiedliwi”. Na drzwiach wejściowych umieszczone dwie tablice, informujące o synagodze i wiodącym do niej przejściu.

Na rynku Kórnickim uczniowie obejrzeli makiety miasta, gdzie dodatkową ciekawostką jest fakt,że informacje podane są w językuBraille’a.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki oraz z ciekawych informacji, które przekazał im pan przewodnik. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tego wspaniałego dnia.

Wychowawcy klasy 5c i 5d: Monika Czubanowska i Paulina Tórz

więcej...

26.09.2018 r. Wycieczka klas siódmych do Rogalina

26 września klasy siódme uczestniczyły w wycieczce do Rogalina. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z twórczością polskich artystów i zabytkami regionu oraz kształcenie postawy szacunku dla narodowego i ogólnoludzkiego dziedzictwa kulturowego. Uczniowie najpierw zwiedzili zabytkowy pałac, który został wybudowany w latach 1770-1776. Dużą atrakcją dla nich było korzystanie z audioprzewodników podczas zwiedzania obiektu. Wizyta w pałacu pozwoliła na przypomnienie i uzupełnienie wiedzy związanej z historią rodu Raczyńskich oraz zasługami dla najbliższej okolicy i państwa.

Po zwiedzeniu pałacu uczniowie udali się do galerii malarstwa. Zgromadzone zbiory znajdują się budynku z 1910 roku. Jest to efekt pasji kolekcjonerskiej Edwarda Raczyńskiego. Zgodnie z jego wolą dla zwiedzających udostępniane jest około 250 z 300 prac, które ocalały z pierwotnego zbioru. Galeria w swoich zasobach ma obrazy Juliana Fałata, Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego. Największe wrażenie na uczniach wywarło dzieło Jana Matejki „Dziewica Orleańska”, namalowane w 1886 roku.Podziwiali oni kunszt malarski artysty oraz wielkość obrazu (jego powierzchnia wynosi 47 m2).

Kolejnym obiektem muzealnym, wzbudzającym zainteresowanie była powozownia. Znajdują się w niej typowe zestawy pojazdów konnych używanych w rogalińskiej rezydencji na przełomie XIX i XX wieku.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie parku otaczającego pałac, w którym uczniowie w jesiennym anturażu zjedli smaczne drugie śniadanie.

Wyjazd do Rogalina dostarczył wszystkim uczestnikom dużo wrażeń, pozwolił na utrwalenie posiadanej wiedzy oraz zdobycie nowych wiadomości.

więcej...

25.09.2018 r. ,,Kup Pan Szczotkę".

W dniach 17-25 września zwróciliśmy się do wszystkich chętnych z apelem o udział w akcji charytatywnej „KUP PAN SZCZOTKĘ” prowadzoną przez fundację pomocy humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO.W naszej szkole po raz pierwszy zbiórkę przeprowadziliśmy już rok temu, by wraz z fundacją wesprzeć afrykańskie dzieci uczęszczające do misyjnych szkół i przedszkoli.

Powyższe dary zbierane były w holu naszej szkoły w koszu przy plakacie informującym o akcji charytatywnej. W tym roku, dzięki Waszemu wsparciu, zebraliśmy jeszcze więcej!!!

Łącznie zebraliśmy : 54 pasty i aż 179 szczoteczek!!!

Każdy, przyniesiony dar, był prawdziwym darem serca!

Dziękujemy raz jeszcze za wielki odzew i wsparcie! Wszystkim  DZIĘKUJĘMY!

Koordynatorzy akcji : Paulina Tórz, Agnieszka Rzońca-Tomczak

więcej...

19 - 22.09.2018 r. - VI Kórnickie Dni Nauki

Celem szóstej edycji było popularyzowanie wśród uczniów biologii, ekologii, astronomii i historii. Projekt realizowany był we współpracy szkół z ośrodkami naukowymi naszej gminy.
20 września nasza szkoła gościła naukowców, którzy prowadzili dla uczniów z klas V-VIII wykłady.
Na temat planety Mars oraz pojazdów kosmicznych wykorzystywanych do jego badań wykład (Łazik Curiosity na Marsie ) wygłosił pan dr Paweł Lejba z Centrum Badań Kosmicznych w Borówcu. Prezentacja zagadnień ilustrowana była unikatowymi zdjęciami, animacjami
i informacjami o perspektywach podboju tej planety. Na początku uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała historia podboju kosmosu - co działo się zanim najnowsze dzieło technologii wylądowało na "czerwonej planecie" - od lat 90-tych po dzień dzisiejszy. Prowadzący pokazał animację lądowania łazika oraz nagranie startu rakiety, która wyniosła go w przestrzeń kosmiczną. Wyjaśnił też na czym obie operacje polegały. Uczestnicy zobaczyli krótki film składający się wyłącznie z oryginalnych zdjęć wykonanych przez Curiosity na Marsie oraz mapę, na której zaznaczono dotychczasową trasę łazika.  Na koniec uczniowie dowiedzieli się, gdzie w Internecie mogą śledzić podróż pojazdu. Nie ma więc co się dziwić, że uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczących w wykładzie zadawali naszemu gościowi mnóstwo pytania.
Kolejne dwa wykłady dotyczyły biologii. Pani dr hab. Ewelina Ratajczak z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku opowiadała uczniom kl. VIa, W jaki sposób rośliny radzą sobie w życiu. Przedstawiła podczas wykładu budowę i funkcję nasion, korzeni, łodyg. Omówiła również przekształcenia łodyg i korzeni, które pozwalają roślinom dostosować się do różnych warunków środowiska spotykanych na Ziemi. Wykład ilustrowany był bogato zdjęciami roślin oraz praktycznie wzbogacony o poszukiwanie zarodków w nasionach klonów i dębów.
Kolejny wykład pana mgr. inż. Mikołaja Wawrzyniaka z IDPAN w Kórniku pt.:Indiana Jones wśród Łowców Roślin, czyli niebezpieczne życie botaników był interdyscyplinarny – łączył historię, geografię i biologię z wątkami przygodowymi i sensacyjnymi. Wykładowca prezentował uczniom klas siódmych i ósmych sylwetki biologów, którzy poszukiwali cennych gatunków roślin na przestrzeni wieków, omawiał trudności jakie im towarzyszyły i wskazywał efekty, którymi możemy cieszyć się do dziś.
Ostatnie dwa wykłady przeniosły uczniów klas piątych w czasy historycznie odległe. Pani mgr Aleksandra Losik-Sidorska z Biblioteki Kórnickiej PAN wygłosiła wykład pt.: U Tytusa w domu, czyli kilka słów o życiu codziennym w Pałacu Działyńskich natomiast pani dr Edyta Bątkiewicz-Szymanowska również z Biblioteki Kórnickiej PAN mówiła O życiu pań Działyńskich - damach kórnickiego zamku i poznańskiego. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli sobie wyobrazić życie członków rodziny Działyńskich, poznać topografię zamku w Kórniku oraz pałacu w Poznaniu z okresu, gdy właściciele zamieszkiwali w nich. Dowiedzieli się o codziennych obowiązkach pań oraz zadaniach jakie stawiał sobie Tytus Działyński.
21 września nasi uczniowie gościli w placówkach naukowych.
Grupa ośmioklasistów pod opieką p. Agnieszki Półchłopek uczestniczyła w zajęciach dotyczących mikrorozmnażania roślin, które prowadziła pani dr Teresa Hazubska-Przybył z IDPAN. Początkowo podczas wykładu wprowadzającego uczniowie dowiedzieli się na czym polega metoda mikrorozmnażania, jakie tkanki i części rośliny wykorzystywane są do tego procesu, jakie warunki należy spełnić w laboratorium, aby powiodło się rozmnażanie w warunkach in vitro oraz co może zniweczyć pracę badawczą. Na zakończenie mini-wykładu uczniowie dowiedzieli się o zastosowaniu tej metody do rozmnażania konkretnych gatunków drzew, krzewów, roślin ozdobnych i jadalnych.
Drugą część zajęć uczniowie spędzili w laboratorium, gdzie wykonuje się mikrorozmnażanie. Poznali sprzęty, technikę, sposoby przygotowania pożywek do prowadzenia kultur in vitro oraz pokój do hodowli młodych roślin, w którym muszą panować stałe i ściśle dobrane warunki temperatury, wilgotności i naświetlenia.
Grupa szóstoklasistów pod opieką p. Pauliny Przybylskiej była z wizytą w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu. Spotkanie rozpoczęło się krótkim wykładem na temat działalności oraz badań prowadzonych w Obserwatorium Astrogeodynamicznym, będącym częścią CBK. Następnie uczniowie zwiedzili stację laserową zajmującą się prowadzeniem laserowych obserwacji sztucznych satelitów Ziemi. Podczas zwiedzania uczniowie zobaczyli również teleskop oraz lasery wykorzystywane do pracy na stacji, zapoznali się z ich budową i zasadami działania.
Grupa piątoklasistów pod opieką p. Aliny Adamczyk uczestniczyła w Klaudynówce w warsztatach pt.: Średniowieczna sztuka kaligrafii- naucz się pisa gęsim piórem jak prawdziwy skryba.
Przed praktycznymi ćwiczeniami uczniowie poznali historię pisma, materiałów pisarskich oraz dzieje książki. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstawał rękopis, zwój, drewniana tabliczka, a następnie pergamin (wykonywany ze skóry) i papier (wykonywany ze szmat). Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji i oglądali narzędzia pisarskie takie jak rylec, pędzel, trzcinka, czy pióro. Po wstępie teoretycznym nadszedł moment, kiedy każdy uczestnik mógł się poczuć jak prawdziwy średniowieczny skryba. Wszyscy otrzymali kartki, pióra i słoiki z atramentem. Od tego momentu rozpoczęła się nauka pisania uncjałą. Uczniowie z cierpliwością i dużą starannością naśladowali kształty tego pisma. Efektem ich pracy było wykaligrafowanie własnego imienia
i nazwiska. Warsztaty bardzo wzbogaciły wiedzę, pozwoliły nabyć praktycznych umiejętności oraz wyzwolić wyobraźnię jak dawniej pisano lub przepisywano księgi. A dziś?
Dziś prawie wszyscy piszą na klawiaturze komputera!

Kórnickie Dni Nauki są wrześniową tradycją naszej szkoły, niezwykłą okazją do poznania
i zafascynowania się światem prawdziwej nauki, poznania ludzi, dla których astronomia, biologia czy historia są wielką pasją życiową i pracą.
W imieniu wszystkich uczniów, którzy mieli okazję uczestniczyć w tegorocznym projekcie Kórnickich Dni Nauki, składam serdeczne podziękowania naukowcom - wykładowcom oraz placówkom naukowym, w których nasi uczniowie odbywali zajęcia.
Agnieszka Półchłopek
koordynator projektu
więcej...

17 - 28 września 2018 r. - 25 Sprzątanie Świata – Polska organizowane pod hasłem: „AKCJA – SEGREGACJA”

Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

W związku z jubileuszową akcję przygotowaliśmy

w szkole 5 wyzwań:

Wyzwanie 1 – NIEBIESKIE – warsztaty ekologiczne (dla kl.1 – 3 i5 - 6)
Warsztaty prowadzone były przez nauczycieli, przygotowano również tematyczną wystawę
na holu.
Na boisku biliśmy rekord w równoczesnej zbiórce osób propagujących segregację odpadów.
19 września 266 uczniów z 18 klas (75% obecnych) oraz część nauczycieli założyło bluzki: żółte, zielone, niebieskie, białe i stanęło na boisku szkolnym do wspólnego zdjęcia. Ta niesamowita fotografia jest dowodem proekologicznej postawy wielu członków naszej szkolnej społeczności. Zobaczymy, jaki wynik uzyskamy za rok.
Uczniowie klas czwartych w Arboretum pod opieką swoich wychowawców grabili liście kasztanowców w celu ich ochrony przed owadem szkodnikiem – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, zbierali szyszki i owoce.
Wyzwanie 2 – ZIELONE – zbieramy stare telefony komórkowe – zebrano 15 aparatów i nadal je zbieramy!
Wyzwanie 3 – BRĄZOWE – podpisujemy petycję do Ministra Środowiska (dla rodziców)
Plan działań, nasze wyzwania oraz petycja do Ministra Środowiska zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły oraz plakatach na wystawie. Trudno jednak określić ilu rodziców uczniów z naszej szkoły podpisało petycję – obecnie na stronie fundacji Nasza Ziemia znajduje się prawie osiemset zgłoszeń.
Wyzwanie 4 – CZARNE – wystawa zdjęć pokazujących, że segregujemy odpady (dla kl.7-8). Niestety tego zadania nie udało nam się zrealizować ):
Wyzwanie 5 – ŻÓŁTE – konkursy plastyczne (dla wszystkich uczniów)
W konkursie plastycznym do etapu gminnego zakwalifikowało się 16 prac uczniowskich. Komisja gminna przyznała naszym dwóm uczennicom trzecie miejsca w kategorii uczniów kl. I-III
oraz IV - VIII. Laureatkami zostały Zuzanna Zimowska i Aleksandra Zimowska.
Laureatki odebrały nagrody podczas Festynu Ekologicznego w Kórniku. Gratulujemy !!!

Agnieszka Półchłopek
koordynator projektu

więcej...

3.09.2018 r. Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy uroczystym apelem dla klas 5-8. Pani Dyrektor Zofia Talarczyk powitała bardzo serdecznie, po zakończonych wakacjach, zebranych uczniów, gości, rodziców i grono pedagogiczne. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 5c i 5d pod opieką wychowawczyń, p. Moniki Czubanowskiej i p. Pauliny Tórz.

Młodzi artyści zaprosili widzów na specjalne wydanie uczniowskich wiadomości zakończone pokazem mody przedstawionej na wesoło, z przymrużeniem oka.

Paulina Tórz i Monika Czubanowska